Zpět na výběr škůdce

Strupovitost jabloně a hrušně


Význam onemocnění

Strupovitost je choroba opět houbového původu a je na našich zahrádkách opravdu velmi častá a asi každý se s ní již setkal. Je to patrně jedna z nejškodlivějších chorob jabloní a hrušní, přičemž škody působí ne na výnosech, ale na zhoršování kvality plodů

Vzhled a popis průběhu napadení

Typický plod napadený strupovitostí má na sobě skvrnky – ostrůvky korkovitého pletiva, které jsou různě vpadlé a deformované. Vypadají trochu jako poškozené ptáky. Silné poškození plodů způsobuje deformaci celého jablka a takové plody se při skladování velmi rychle scvrkávají.

Přítomnost choroby je patrná i na listech, na kterých s také objevují skvrny, a to na spodní i vrchní straně a jsou zbarvené až dočerna. Místa se skvrnami mohou odumřít nebo zesvětlat, napadené mohou být i větvičky stromů – u těch je typickým příznakem odlupování kůry (borky).

Šíření

Choroba přezimuje stejně jako podobné druhy mikroskopických hub přímo na stromě a na napadeném pletivu větviček a listů. Ze stromů se na jaře rychle šíří na nově vyrůstající listy a následně plody. Během výskytu choroby za vegetace se šíří i větrem, přímo z jednoho plodů na druhý, ze stromu na strom.

Prevence

Síření choroby omezíme dodržováním především dostatečného rozestupu mezi stromy. Existují i odrůdy odolnější vůči strupovitosti, ale i u těch musíme dbát na ochranná opatření. Není dobré pěstovat jabloně a hrušně s hustou korunou a vyvarovat bychom se měli i nadbytečného hnojení dusíkem, který možnost výskytu strupovitosti zvyšuje.

Přímá ochrana

Je nutné vybrat pro pěstování ovocných stromů správný pozemek. Korunu jabloní a hrušní prořezáváme a tím provzdušňujeme. Při výskytu strupovitosti bychom měli pečlivě likvidovat napadené listí a časně na jaře, když raší nové listové pupeny, použít na stromy vhodný chemický postřik.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Strupovitosti jabloně a hrušně

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.