Zpět na výběr škůdce

Sviluška na pokojových rostlin


Popis a výskyt

Svilušky jsou relativně blízkými příbuznými mšic, a proto u nich platí několika stejných pravidel. Vyskytují se podobně jako mšice a další malí škůdci pokojových rostlin především za podmínek, že je v ústnosti suchý vzduch a spíše tepleji. Opět jde o řádově pár milimetrů malé „broučky“, kteří jsou však typičtí svými projevy.

Na listech pokojových rostlin – velmi často palem – vytváří jemné pavučinky. Ty jsou mezi listovými úkrojky dobře viditelné proti tmavému podkladu. Často nacházíme svilušky na kaktusech, jelikož jim vyhovuje právě prostředí pro kaktusy nejvhodnější – sucho a teplo.

Jak škodí rostlině

Mimoto že pavučinky na listech nevypadají pěkně, sviluška škodí podobně jako mšice sáním na listech. Ty jsou tak v místě poškození světlejší a rostlina je tím oslabená.

Obrana proti svilušce

Řešením je listy rostliny důkladně zbavit pavučinek a samotných svilušek – toho můžeme dosáhnout podobně jako u mšic důkladným omýváním mýdlovým roztokem. Svilušky jsou však pevněji přilepené na listech, proto nestačí pouhý postřik, ale listy je nutné opravdu důkladně omýt například houbičkou.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Svilušky na pokojových rostlin

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.