Zpět na výběr škůdce

Sviluška ovocná


Význam a škodlivost

Svilušky jsou zástupci drobného hmyzu poškozující široké spektrum rostlin a plodin. Právě sviluška ovocná škodí na ovocných stromech nejvíce, ale mimo to se na nich často objevují druhy jako sviluška chmelová, sviluška stromová nebo sviluška jabloňová.

Podobně jako mšice poškozují svilušky rostliny sáním na listech. Proti různým druhům svilušek se však lze bránit podobnými metodami.

Vzhled svilušky

Jedná se o přibližně 0,3 mm drobný hmyz zbarvený dočervena až dohněda, přičemž samičky jsou spíše červené. Samičky kladou vajíčka do kůry větví stromů. Z těch se na jaře líhnou larvy a během několika vývojových stádií se vyvíjí až po dospělce. Všechny pohyblivá vývojová stádia škodí.

Projevy na rostlině – jak svilušky škodí

Svilušky škodí sáním především na listech. Listy jsou pak typické světlejším zbarvením (skvrnami), které jsou nejdříve až žluté, ale později získávají našedlou barvu. Listy jsou oslabené, zdeformované, časem zasychají, opadávají a to má vliv i na vývoj plodů, které jsou malé, nevyvinuté a někdy vůbec nevzniknou, jelikož je poškozena i tvorba samotných květů. Sviluška ovocná škodí velmi často na jabloni.

Biologická ochrana

V boji se sviluškami je možné úspěšně použití přípravků na bázi přirozených nepřátel a predátorů svilušek.

Prevence a chemická ochrana

Prevence je možná snad jedině dodržováním odstupů mezi jednotlivými stromy pro obtížnější přenos a šíření svilušek ze stromu na strom, ale častěji se přistupuje přímo k chemické ochraně. Ta je zaměřena na boj s vajíčky v jarním období. Během vegetace je chemická ochrana o něco složitější a je při ní důležité přesně identifikovat, v jakém rozsahu se svilušky na dřevinách vyskytují a zda je tedy nutné k aplikaci chemikálií již přistoupit.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Svilušky ovocné

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.