Zpět na výběr škůdce

Svízel přítula


Typ plevele

Jedná se o jednoletou, často přezimující bylinu. Je to velmi rozšířený a úporný plevel a ze zahrádky jej určitě známe – jsou to právě lepivé lodyhy svízele, s kterými tak často bojujeme na záhoncích.

Vzhled rostlin

Svízel přítula vytváří až jeden a půl metru dlouhé plazivé nebo poléhavé lodyhy – ty jsou čtyřhranné a na povrchu chlupaté a přilnavé, tak se snadno lepí nejen na náš oděv, ale přichycují se i na okolních rostlinách. Na lodyhách jsou ve skupinkách (přeslenech) zelené lístky po 6 až 9 kusech, ty mají na sobě také krátké chloupky nebo ostny.Květenství je složené z velkého počtu bílo-zelených drobných kvítků, svízel kvete od dubna do podzimu a rozmnožuje se hlavně semeny. Semena jsou mnohem více klíčivé na jaře, až když projdou mrazem.

Kde najdeme svízel

Tato rostlina je rozšířená na všech územích, je odolná, a tak ji najdeme na rumištích i hromadách hnoje. Nejvíce na zahrádce zaplavuje luskoviny jako hrách a fazole, najdeme jej i v zelenině, okopaninách – bramborách a řepě nebo třeba mezi jahodníky. Semena svízele se šíří často například ptáky, vodou i hnojivy – kompostem a hnojem. I lidé jsou nevědomky častými šiřitele tohoto plevele, a to přichycením jeho semen na oděvu a potom zanesením třeba právě na zahrádku.

Jak na svízel

Svízel nemá rád hluboké a pečlivé zpracování půdy a jestliže mu nedovolíme vytvořit semena, ušetříme si mnoho práce na příští rok.

Existují i specifické herbicidy zaměřené právě na svízel, ale k těm se v případě malého výskytu na zahrádce nepřistupuje; v případě jejich použití je nutné načasovat správnou dobu aplikace, protože jestli budeme postřik aplikovat zbrkle a s velkým předstihem, nemusí být vůbec účinný.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Svízele přítuly

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.