Diskuze

Co se jinam nevešlo - ostatní

Jak na jarní bylinkový balkon


admin 16.05.22
garden plants 6204106 640

Jarní bylinkový záhon v dřevěných truhlících nebo bedýnkách potěší nejen svou vůní a chutí, ale také vytváří skutečnou dekoraci vašeho balkonu.

Poradíme vám, co pěstovat na balkoně a jak si svůj malý bylinkový záhon založit.

Jak pěstovat bylinky na balkoně?

Vašim bylinkám se bude dařit, když dodržíte několik důležitých zásad. Každá rostlina má odlišné požadavky na světlo, půdu a zálivku. Sušší půdu snesou šalvěj, tymián a rozmarýn, zatímco bazalka a petržel potřebují více vlhkosti. Jižní balkon svědčí především levanduli, estragonu a majoránce.

Zjistěte si také výšku rostlin. Například fenykl, který je dost vysoký, by nevypadal dobře vedle o dost nižší máty. Zatímco záhony v zahradě poskytují bylinkám dost místa, dřevěné truhlíky nabízejí pouze omezený prostor. Na to musíme myslet při sázení bylinek, které jsou expanzivní, jako je máta nebo oregáno, a dopřát jim dost místa. Nejvhodnější je, když tyto bylinky na balkon umístíte samostatně do nádob.

Jaký substrát na bylinky je nejvhodnější?

Aby mohl váš bylinkový záhon úspěšně růst, musí z květináčů odtékat přebytečná voda – k tomu slouží drenážní otvory. Následuje drenážní vrstva s trochou štěrku. Vhodný substrát pro bylinky na balkon je jemný a propustný, z rašeliny, kokosového vlákna a organického hnojiva. V zahrádkářských obchodech pořídíte již namíchanou zeminu na bylinky. Bylinkový záhon zalévejte podle druhu bylinky a velikosti květináče, jednou za čas můžete hnojit organickým hnojivem. Pravidelně bylinky sbítejte, tím podpoříte jejich růst, hustotu a udržíte vhodný tvar.

Co pěstovat na balkoně?

Máta

Máta je oblíbená bylinka, která má několik druhů. Při jejím pěstování je více než důležitý výběr květináče. Tato bylinka se rychle rozrůstá, právě proto ji do květináče nadávejte s jinými bylinkami nebo rostlinami. Na balkóně by měla mít spíše stinné místo a během suchých měsíců jí dopřejte pořádnou zálivku. Mátu v létě využijete do limonád, při výrobě sirupů, do drinků, na smoothie, do čajů či dokonce salátů nebo koláčů.

Meduňka

Meduňka má výraznou citronovou chuť i vůni. Výborně se jí daří ve vlhkém a slunném nebo polostinném prostředí. Stejně jako máta, tak i meduňka se umí rychle rozrůst. Výběr správného květináče u meduňky hraje hlavní roli. Lístky meduňky se používají při přípravě dezertů místo citronové kůry nebo do smoothie. Meduňka má blahodárné uklidňující účinky, proto je vhodná na přípravu výborného čaje, který zažene stres.

Bazalka

Bazalka patří mezi nejoblíbenější a nejpoužívanější bylinky v kuchyni. Můžete používat čerstvé nebo sušené lístky, které jsou dokonale aromatické. Své místo nalezne v těstovinách, salátech či dokonce v domácím pestu. Stejně jako máta, ani bazalka nemá ráda přímé sluneční paprsky. Bazalce se daří v samozavlažovacích květináčích, občas je třeba ji přihnojit.

Petrželová nať

Pěstování petrželky není náročné, je však potřeba dodržet několik pravidel výsadby a péče. Má ráda slunečné, případně polostinné stanoviště. Vysévá se od února do října, tedy prakticky po celý rok. Není obzvláště náročná na kvalitu půdy. Tato oblíbená bylinka se v čerstvém i v sušeném stavu používá do omáček, salátů, mletého masa a zejména do polévek, neboť snižuje spotřebu soli. Také z ní můžete připravit čaj, který podporuje trávení a správnou funkci ledvin.

Rozmarýn

Rozmarýn je bylinka s výraznou aromatickou vůní a chutí. Své uplatnění si našla nejen v gastru, ale dokonce i v léčitelství. Má blahodárný vliv na krevní tlak a oběh. Rozmarýn můžete přidat v menších množstvích do polévek a salátů. Celé stonky pěkně provoní pečené maso nebo rybu. Jeho pěstování vyžaduje písčitou půdu, kterou nepotřebuje hnojit. Je však třeba jej neustále zastřihávat, aby nezačal dřevnatět.

Vytvořte si na balkoně oázu klidu

I menší prostor se díky správnému vybavení na balkon může změnit na malý ráj. A jaký nábytek na balkon zvolit? K pohodlnému sezení skvěle poslouží menší kulatý stůl se dvěma skládacími židlemi. Proutěné doplňky a dřevěný zahradní nábytek budou v tomto případě nejlepší volba. Dřevěné boxy nebo proutěné košíky skvěle poslouží na ukládání dek pro chladnější večery.  Stejně jako na velké terase, ani zde nezapomínejte na rostliny, dřevěné dekorace a správné osvětlení. Ideální je světelný řetěz, který si dokážete kamkoli zavěsit a váš balkon příjemně zútulní.

Závěrečný tip na originální dřevěné dekorace

Různé druhy bylinek v krásné nádobě potěší nejen svou vůní a chutí, ale také jako krásný doplněk prostoru. Pokud máte doma nepotřebné dřevěné bedýnky od ovoce či zeleniny, tak neváhejte a připravte si z nich dřevěný záhon ve svém bylinkovém království.

Dřevěné bedýnky nebo boxy je potřeba vystlat geotextilií, kterou nemusíte šetřit a můžete použít i ve více vrstvách. Dole je nutno vytvořit drenážní vrstvu pomocí kamínků. Potom už můžete do bedýnky nasypat substrát a vysadit bylinky na balkon.

Takto vyrobený dřevěný truhlík bude originální a zároveň užitečnou dekorací na míru a vkusně doladí váš nábytek na balkon.


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.