Diskuze

Co se jinam nevešlo - ostatní

Platan na zahradě


Kateřina225522 10.08.15

Ráda bych se zeptala, jestli je možné zničit strom tak, aby nebylo poznat že byl zničen. nejsem žádný ničitel stromů. Dostala jsem však darem pozemek s domem, prarodiče v domě bydlí. Na zahradě po celé ploše je vysázeno spoustu stromů které mi však nevadí. Před nedávnem však vysadili na zahradě platan javorolistý, který dorůstá obrovských rozměrů, sadí se do parků a zámeckých zahrad a k výsadbě na zahradu se nehodí, zanedlouho obsadí půl zahrady. nyní je ještě mladý, ale rychle roste a prarodiče si nedají říct a chtějí tam strom nechat. Je nějaká možnost si se stromem poradit než doroste obří velikosti a zničí celý pozemek? Děkuji :nevim:


Reagovat
Re: Kateřina225522 | kropáč 10.08.15

Asi nemáte velké mínění o inteligenci Vašich prarodičů, když si myslíte, že je to nenapadne. Když jste o tom mluvili a najednou uschne mladý stromek, který se po zasazení ujal a daří se mu. (Někdy se sice stane, že zasazený ovocný stromek prvním rokem normálně roste a další jaro odejde. Ale to mají na svědomí choroby ovocných stromů a není to Váš případ.) Nevím, jak velký je Váš pozemek a jak (ne)vhodně je strom umístěný, ale jeden dobře situovaný dominantní strom neuškodí na žádné zahradě. Samozřejmě, jinak bude vypadat dominantní strom, nebo spíše stromeček, na zahradě 10×20 metrů a jinak na zahradě 40×50 m (můj případ). Platan javorolistý dorůstá obrovských rozměrů, ale rozhodně ne za pár let. Fotky stromů s průměrem kmene >1 m, které můžete najít na internetu, jsou stromy staré sto a více let viz např. tento s průměrem 171 cm Platany lze také velmi dobře řezat, viz zde . Můžete tak strom přizpůsobit do přijatelného tvaru a je možné i kordonové vedení (tažení větví po nosných, obvykle ocelových, konstrukcích, viz obrázky 8–10,13,16–18,24,25 ). Strom pozemek neničí. Lze ho kdykoliv pokácet tak, aby po něm nezůstal žádný pařez. S likvidací bych byl opatrný. Pokud to prarodiče zjistí a pokud je tím hodně naštvete, můžou svůj dar vzít zpět.


Reagovat
Re: kropáč | Kateřina22552 10.08.15

Děkuji za odpověď, ano myslela jsem na něco takového po čem by stromek postupne sešel – pro upřesnění dodávám že v zahradnictví jsem nováček a příliš se nevyznám. Ono je problém spíše v tom, že už tak za naším pozemkem je les s vysokými duby které zastiňují jednu polovinu zahrady. Na dalších místech okolo domu jsou rovněž jabloně a okrasné keříky a stromky a záhony. jediný volný prostor který tam byl je ten, na kterém je teď vysazený platan. Již teď platan svými větvemi zasahuje do jabloně která stojí poblíž a hned vedle platanu je další menší stromek. Možná že prarodiče až se platan ještě více rozroste změní názor, jde o to že skutečně na zahradě nebude jediné slunné místo kde by nebylo nic vysazeno.


Reagovat
Anonymni 12.08.18

Dostat od prarodičů strom by byl pro mě jeden z nejkrásnějších darů. Trpělivě se snažím na naší zahradě nějaké stromy sadit (každý rok aspoň jeden), aby tu po nás pro naše děti a vnuky něco zůstalo.


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.