Diskuze

Co se jinam nevešlo - ostatní

Plody mučenky


Tereza5555 10.08.12

Zdravím všechny mučenkáře. Jak je to s plody Mučenky modré (P. caerulea)- jsou jedlé nebo ne?

Díky, Terka.


Reagovat
Re: Tereza5555 | keramo 01.11.12

Dobrý den.
Letošní léto pro mě jako mučenkáře bylo velmi špatné. Velký škůdce
Kersi v podobě 6ti měsíců starého Rotvailera mě zničila přes 20 sazenic mučenek
i s květináči. Hlavně to odnesla incarnata. Zdá se že plody incarnáty rostou velmi
pomalu vzhledem naším nízkým nočním teplotám. Odstěhoval jsem pár sazenic do skleníku i s plody a počkám až konečně dozrají…keramo.


Reagovat
Daddoo 12.08.12

Zcela určitě jsou jedlé, jen ne příliš chutné. Vnitřek plodu je sytě červený, plný granulek se šťávou a semeny. Chuť je taková fádně sladká. Asi tak, že člověk pro zajímavost ochutná, ale kilo toho nesní :lol:


Reagovat
Tereza5555 12.08.12

Díky. Terka


Reagovat
Daddoo 12.08.12

Není zač, já jsem ze zvědavosti ochutnala i plody P. morifolie, P. capsularis a P. suberosy, ale i když se stále uvádějí v knihách jako jedlé, je to s nimi stejné jako s caeruleou. Neotrávila jsem se, ale už jsem to nikdy neopakovala. Nejlepší plody má u nás eduliska a z koupených granadilla – P. ligularis, která u nás nikomu zatím neplodí. Dáša


Reagovat
Tománková 25.08.12

Dobrý den mám prosbu, objednala jsem si semínka mučenek a docela jsem měla úspěch, vypěstovala jsem ale dlouhé předlouhé šlahouny a teď nevím co s nima na jaře, jestli je mám ořezat, prosím poraďte a taky jestli náhodou někdo nevíte co je to za druh, pokusím se poslat fotku děkuji předem :srdce: :mavam:


Reagovat
Daddoo 26.08.12

Jde o jedlou mučenku, latinsky Passiflora edulis. Možná spíše o variantu flavicarpa, podle tmavě fialového zbarvení výhonů. Má však deformované listy, máte na ní nějakého škůdce? Ovocnou mučenku nechávám na okně přes zimu, může to být i jinde než v pokoji s vysokou teplotou a zkracuji až na jaře. A ne tak radikálně jako okrasné mučenky, ale ponechám asi 60–80 cm kmínek a obrážející výhony vedu vodorovně. Přeji hodně úspěchů při pěstování! Dáša


Reagovat
Re: Daddoo | Tománková 27.08.12

Děkuji vám za rady. Paní Dášo snažila jsem se prohlížet listy jestli nenajdu někde nějakého škůdce, ale nic jsem nenašla, listy jsou pokroucené" tedy někde " kdyby jste mi to nenapsala tak jsem se toho ani nevšimla, nějak mně to ani nenapadlo myslela jsem si, že je to normální, hnojím je krystalonem plod a květ, možná že bych to asi měla hnojit startem, ale pořád jsem si myslela že to pokvete i když vím že by to mělo kvést až druhý rok. Přesto ale mám radost že to vyklíčilo a vyrostlo s takových malinkých semínek koupila jsem si je s Aukra a jsem překvapená jaké to má pruty, doufám že to příští rok pokvete mám na zazimování docela ideální podmínky. Mám už jednu mučenku asi dva roky a ta kvete statečně celé léto, dokonce má i plod. Obdivuju vaše znalosti já jsem začátečním díky Tománková


Reagovat
keramo 27.08.12

Dobrý den.
Herbertiana je australský domorodec. Její plody, jak zimní tak již letní které dozrály a spadly z rostliny tak páchly a také mě nechutnaly.,,Fri­o,,kvetlo brzo na jaře, ale až venku.Jeho plod byl kyselejší, ale vonavý a chutný. Nejvíce mě chutnal plod Passiflora Exoniensis.Tato mučenka má maličký plod jako banánek, ale vnitřek sladký a chutný.
Zřejmě také záleží na zemině, teplotě, slunci, vodě atd. keramo.


Reagovat
keramo 27.08.12

Passiflora Exoniensis právě kvete a jak je vidět pokvete lépe než loni
keramo


Reagovat
Daddoo 27.08.12

Ona může být také přehnojená, nebo ji jednorázově „přejel“ nějaký škůdce cestou za lepším :-)… Trochu tu věštím, může se stát spousta událostí. Hnojení je v pořádku, mučenky jsou v tomhle trošku prevíti, pokud mají dost živin, raději rostou než kvetou. Také lépe kvetou v těžší zemi, takže do kupovaného substrátu je dobré přidat zahradní zem, kompost, co máte zrovna po ruce. Já se mučenkami zabývám už děsně dlouho, loni jsem na ně psala bakalářskou práci na VŠ, diplomku jsem měla původně také na mučenky, ale změnily se mi poměry v práci a množení v podmínkách zahradnického podniku nemám kde dělat. Ale i hnojení dřevin je zajímavé :-). Mějte se hezky! Dáša


Reagovat
Tománková 27.08.12

Gratuluju k vědomostem a snad bych vám měla popřát aby se vám ty poměry v práci měnily jen k lepšímu. Nevím jestli se to hodí zrovna do téhle rubriky, ale když se zabýváte hnojením dřevin čím se mají pohnojit na zimu sloupové stromky? Snad to není ode mne drzí díky :mavam:


Reagovat
Daddoo 27.08.12

Určitě se nezmění, bohužel se zavřelo zahradnictví, které pěstovalo v dobách svého plného provozu spoustu řezaných květin, dělali jsme vazbu, nejen k Dušičkám, Vánocům, ale i kompletní servis pro svatby, samozřejmě i smuteční servis…pěstovali jsme až do letošního května veškeré letničky pro městské výsadby, sadbu zeleniny, množili jsme okrasné dřeviny. Areál už není určený pro pěstování rostlin, ale zplanýruje se a prodá se jako pozemek pro výstavbu. Hledám práci v oboru, ale i jinde, než v místě bydliště, ale žádná sláva to není. Také mě čeká poslední rok školy a dokončení diplomky…

Každopádně podzimní hnojení musí obsahovat minimum dusíku, trošku fosforu a více draslíku. Někdy obsahuje i mikroprvky jako je bór, to vše míří k dostatečnému vyzrání letorostů. Termín hnojení je nejpozději do poloviny září.


Reagovat
Tománková 29.08.12

Děkuju vám za radu a budu vám držet palce, práce se shání opravdu těžce, kdyby mně všechno nebolelo, tak bych vám řekla, že nejlepší je důchod, ale v sedmdesátce už není do skoku. Tak zatím se mějte hezky a díky :mavam:


Reagovat
Tománková 30.09.12

Dobrý den všechny vás zdravím, mám k vám prosbu nevíte náhodou někdo co jsem to vypěstovala? Poupátko vykvetlo a bylo žluté pak se trochu začalo měnit do růžova a potom zvadlo no a nakonec jsem zjistila že tam je plod, nebo něco takového, pokusím se poslat fotku, zatím děkuji tománková :mavam:


Reagovat
Daddoo 08.10.12

Domnívám se, že jde o bavlník, plod ještě vyroste, pukne a pokud byl květ opylený, budou ve vláknech bavlny semena. Moc pěkná rostlina, špatně snáší přesazování. Přeji hezký den! Dáša


Reagovat
Tománková 08.10.12

Dobrý den děkuji za radu, já jsem totiž ten bavlník sázela ale nevyšel, tak jsem do toho květináče dala něco jiného a už jsem to neřešila no a pak vyrostlo tohle, tak to mám radost, myslíte že to pukne samo a že to chce ještě čas? děkuju vám ještě jednou a už se těším tománková :mavam:


Reagovat
Tománková 08.10.12

Jste šikulka je to bavlník už jsem to zjistila máte pravdu díky, hlavně aby to puklo, už se těším hodně zdraví vám přeju a díky tománková :potlesk:


Reagovat
Tománková 02.11.12

To je velká škoda, ale doufám že jste se na pejska moc nezlobil asi si chtěl hrát, on vám to vynahradí tím že vás bude mít rád


Reagovat
eaaron 22.02.17

Dobrý den.

Většina mučenek je prý jen částečně samosprašných. Předpokládám, že je tedy lepší mít více různých druhů. Hraje roli o kterou mučenku se konkrétně jedná? Předem děkuji.


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.