Diskuze

Co se jinam nevešlo - ostatní

Saunování není jen o relaxaci, ale prospívá také našemu zdraví


admin 02.01.20

Nemějte obavy ze saunování

Saunařská kultura má původ v severských zemích, konkrétně ve Finsku. Ostatně samotné slovo sauna ve finštině označuje místnost vykládanou dřevem, která se vytopí na příjemnou teplotu a slouží jako ohřívárna. Ale i u nás se těší čím dál větší oblibě. Lidé překonávají přirozený stud či ostych a pomalu přicházejí na to, že účinky saunování prospívají našemu tělu i duši.

Léčebné účinky saunování

Pravidelná návštěva sauny vám dodá v dnešní době tolik potřebnou chvilku odpočinku a působí tak blahodárně na vaši psychiku. Každodenní starosti můžete pustit z hlavy a naplno si vychutnat zaslouženou relaxaci.

K tomu má sauna především pozitivní vliv na naše tělo. Pomáhá jako prevence zdraví. Pravidelné chození do sauny detoxikuje a zbavuje organismus škodlivin, posiluje imunitu nebo zlepšuje náš krevní oběh. Ideální je využít ji pro regeneraci po sportovním výkonu, ke zbavení se svalové horečky nebo na konci náročného dne. Je velmi oblíbená u vyznavačů zimních sportů, kteří se rádi prohřejí po mrazivém dni na sjezdovce.

Aby byla vaše relaxační procedura kompletní, po saunování nezapomeňte doplnit tekutiny a nevěnujte se již intenzivní tělesné námaze. Druhý den ráno se budete cítit jako znovuzrození.

Rozdíl mezi finskou a infrasaunou

Prohřátí organismu v sauně je ideální doplněk zdravého životního stylu. Kromě klasické finské sauny jsou oblíbené i infrasauny. Ta finská rozehřívá okolní vzduch na teplotu okolo 85–95°C a zahřátí našeho těla je rychlejší, povrchovější a teplotně vyšší s následným rychlým zchlazením. Tento proces několikrát opakujeme.Procedura v infrasauně probíhá jinak. Infračervené teplo nás prohřeje hlouběji při nižší teplotě do 50°C a kúru neopakujeme.

Saunování však nemusí být vhodné pro každého

Přes všechny pozitivní vlastnosti je dobré mít na paměti, že ani saunování není univerzálně doporučováno všem bez rozdílu a musíme dbát na pravidla spojená s podstupováním kúry, aby byl účinek na naše zdraví ideální. Saunování není vhodné například u lidí s vysokým krevním tlakem nebo s onemocněním jater a ledvin kvůli riziku poškození cév.

Saunu by měli také vynechat všichni s nachlazením, chřipkou nebo horečkou a ženy v těhotenství. A pokud máte za sebou oslavu či večírek, odložte saunování na další den. Alkohol a sauna k sobě rozhodně nepatří.


Reagovat
Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500