Diskuze

Co se jinam nevešlo - ostatní

Sršní hnízdo na půdě


JaSe 20.08.09

Ahoj, dneska jsem zjistila, že máme na půdě sršní hnízdo. Tedy neviděla jsem to hnízdo (a ani nemám chuť ho jít kontrolovat), ale za tu chvíli, co jsem se nahoru na okno dívala, jich dost vylétlo a přilétlo. Teď zrovna se mi jeden sršeň snaží dostat o obýváku, který je pod tím okénkem na půdě. Je tma, tak ho asi láká světlo lampičky. Naštěstí jsem zavřela ventilačku, jinak už by tady byl v pokoji. Bzučí venku a naráží do skla. Docela mě to sousedství znepokojuje. Je pravda, že jsem tady před oknem viděla sršně asi 3×, vždy jen jednoho a nic nám nedělal, ale v klidu mě to nenechává. Navíc jsou chránění, takže dokud nás nebudou ohrožovat, nikdo s nimi nic dělat nebude. Jak se dají vydráždit k nějakému útoku? Abych věděla, na co si máme s dětmi dávat pozor. Slyšela jsem, že když jim nic neuděláme, tak oni nám taky nic neudělají. Ale mám čtyřletá dvojčata a nerada bych, aby mi děti popíchali. Děkuju za rady a případná uklidnění. Jana P.S. Ten sršeň dobývající se k nám do obýváku už to vzdal. Možná se strefil do správného okna (tedy o patro výš) :D


Reagovat
Martasaja 20.08.09

JaSe, tak se sršním hnízdem, nad hlavou bych tedy nebydlela, zvlášť ne s dětma. A co nějaká odchytová stanice? Jako že by to hnízdo sundali a někam přenesli dál od lidí…?


Reagovat
Re: Martasaja | Martin Lagner 02.07.15

To Martasaja, dobrý den, myslela jste jako domluvou, jestli se nechtějí přestěhovat. :-)


Reagovat
lulje 21.08.09

Překvapilo mě, že sršeň je chráněná!!!! Otevřela jsem Wikipedii a nestačím kulit oči: „Navzdory rozšířené představě o smrtelně nebezpečném tvorovi je sršeň obecná mírumilovná a prakticky neškodná. Většina obav pramení z velikosti sršně a jejího hlasitého bzučení. Varovné bzučení používá např. pokud se člověk přiblíží k objektu jejího zájmu na méně než 50 cm. Sršeň také reaguje podrážděně při prudkých otřesech v okolí svého hnízda, manipulaci u výletového otvoru či přehrazení příletové dráhy. ...... Není-li napadena, sršeň na lidi neútočí. V případě, že přeci jen usedne na člověka, pouze zkoumá, zda není k jídlu a během pár sekund odletí. Je však nutné se vyvarovat prudkých pohybů, které by ji mohly rozrušit. Sršeň reaguje na světlo – toho je možné využít, chceme-li ji dostat z pokoje, do kterého vlétla...... Sršně navíc mají jednu speciální vlastnost – dokáží jed vystřikovat až na vzdálenost 40 centimetrů. Zasáhne-li oči, působí podobně jako pepřový sprej…“

No, asi bych to neměla říkat, ale my když jsme u našich měli jejich hnízdo pod okenním parapetem na balkoně, tak jsem odmítla se nechat ohrožovat a čekat na žihadlo, vzala jsem insekticid a hnízdo postříkala. Bylo po nich. (Teda spíš jich většina odletěla a naštěstí se nevrátila.) To jsem nevěděla, že jsou chráněné. Ale riskovat zdraví dítěte, přestože někdo tvrdí, že jsou sršně „mírumilovné“, to teda nee!!! Tak hodně zdaru!!!


Reagovat
Bebuska 21.08.09

ahoj JaSe, my měli před pár lety sršní hnízdo ve střeše baráku, kde jsme měli letní tábor s dětičkama, sršni lítali jak divý a děti kolem běhaly a běhaly… věděli jsme, že jsou chráněni, ale vydrželi jsme to pouhé dva dny a zavolali hasiče.. chlapíci přijeli v kuklách, vylezli nahoru, odfikli hnizdo do pytle a bylo (jen nevíme, kam ho odvezli :-) )

myslím, že přijedou, když jim zavoláš, že máš tento problém, nebo ti někoho doporučí… těžko budeš dětem vysvětlovat, že nemaj panikařit, když by si jim „sedla“ na ruku – to bychom nikdo z nás taky nevydrželi, co si budem povídat… hodně štěstí a dej vědět!


Reagovat
lulje 21.08.09

Taky by mě zajímalo, jak jsi to nakonec řešila. Určitě dej vědět ;)


Reagovat
reed 21.08.09

Ahoj, my jsme je měli doma vloni a když jsme volali hasiče, jestli by je přijeli „odchytit“, tak nám řekli, že k sršňům vyjíždějí jen v případě, že nás ohrožují. Prý když si tam „v klidu lítají“ – cituji jejich slova, tak nezájem, že si je prý máme chytit sami. Reed


Reagovat
mado 21.08.09

Tak holky, mám to přímo od hasiče, pokud odsají to hnízko do pytle, tak si nemyslete, že s tím jezdí někam do lesa a vypouštějí je. Tak to není, pytel i se sršni zlikvidují. To musí být nějaké ty záchranářské stanice, ty to hnízdo převezou a hmyzu neublíží.


Reagovat
kamiŠ 21.08.09

Měli jsme sršně na půdě asi 4 roky. A do bytu lítali, asi mají blbý orientační smysl :-) Hlavně večer, když se svítilo, tak mi přišlo, že jdou za světlem. V bytě jsme je vždycky postříkala Raidem, bála jsme se. No a pak se odstěhovali sami od sebe, ani se nerozloučili :-)

Hasiči kvůli nim jezdit nebudou, taky jsme to zkoušela, jen pokud by ohrožovali. Jinak se musí volat deratizační firma na likvidaci…

Jo a výhodu to mělo obrovskou že tu byli. Nebyli tu žádné vosy, mouchy ani jiný hmyz. Sršně je chytali nebo vypudili, nevím. Zato teď je to děsný, co tu lítá vos :evil:


Reagovat
Judita74 21.08.09

tady jsem našla jeden článek o sršních http://www.beedol.cz/…vosy-srsane/ my jsme je měly jeden rok taky na půdě,ale nijak nás neohrožovaly a v zimě jsme hnízdo zlikvidovaly.Ale nad oknem bych je teda nechtěla,to bych se jich taky bála. Taky mě tenkrát překvapilo,že jsou chránění 8O


Reagovat
Evalu 21.08.09

Jani,

sršeň chráněná není – tedy ne jako tzv. „zvláště chráněný druh“, vztahovala by se na ni pouze ustanovení o obecné ochraně přírody (kdyžtak podrobně z. 114/1992 Sb., jako pro daňařku a účtařku pro tebe určitě no problem :) ).

Jinak sršeň je mnohem klidnější a mírumilovnější stvoření než vosa, donutit ji k bodnutí dá dost práce, krom toho se díky své velikosti a hlučnosti tak snadno nepřehlédne a náhodou nepřimáčkne apod., ale samo se to nedá vyloučit a bolí to o dost víc než od vosy nebo včely. Osobní zkušenost tedy naštěstí nemám, ale měli jsme pobodaného kluka na táboře – vylezl při nějaké schovávací hře na posed, kde měly sršně hnízdo. Bolelo to prý hodně, ale nějaké megaotoky ani jiné mimořádné problémy neměl a druhý den byl o.k.

S dětmi problém, máš na vybranou hnízdo v tichosti zlikvidovat nějakým insekticidem (hasiči by je , pokud by tedy přijeli, také zlikvidovali, hádám, že se ani přemístit nedají) nebo s nimi letos vydržet (výhoda je, jak už tu někdo psal, že spolehlivě zapudí vosy a jiný obtížný hmyz) a v zimě zlikvidovat hnízdo a zamezit dalšímu přístupu na půdu.

Eva


Reagovat
chuanitka 21.08.09

Tak já bych asi volala hasiče. Jednou jsme taky lezli na posed a měli tam hnízdo. Z okýnka se vyřítilo pár kousků a šup za námi. Oba skorosyny (tehdy tak 6 a 8 let) poďobali a mě taky. Jeden se mi zamotal do vlasů… Já natekla, musela jsem na pohotovost na kalciovku. Jedna zavilá potvora nás pronásledovala asi 300m. Druhá sedla chlapovi na límec od mikiny a zuřivě do něj (límce) ďobala. Nikdo mě nepřesvědčí, že jsou to mírumilovní tvorové 8)


Reagovat
JaSe 21.08.09

Ahoj, kamarádka má partnera hasiče, včera u mě byla na návštěvě, slíbila mi, že se zeptá, co a jak. Řekla jsem jí, že v případě krize zavolám toho jejího. Sršni létají na půdu půdním okénkem. Nahoře pod střechou je jen půda, kde jsou haldy sena a jinak nic. Pod tím je patro, kde je dětský pokoj a obývák. Oni létají jen do toho svého okna nahoře těsně pod střechou, takže když jsme náhodou venku na písku, tak nám létají asi 6 m nad hlavou a věnují se fakt jen tomu oknu. Znervózňuje mě to proto, že teď opravujeme ložnici, která je na opačné straně domu a spíme v obýváku. Je tu jak v peci, sluníčko sem praží od oběda až do večera. Obávám se, že ten elektrický odpozovač komárů na sršně nebude působit. Do baráku nám lítají vosy, ale ty se potvory drží na druhé straně domu, před tou opravovanou ložnicí mám jabloň, která je dobrá tak akorát na to, aby z ní padala shnilá jablka. Takže naši hmyzáci mají revíry na opačných stranách domu. Děti se snažím poučit, aby nezačaly jančit, kdyby k nim přiletěl (nebo přiletěla???) sršeň (jakého je sršeň rodu, je ten sršeň nebo ta sršeň?, tak snad se nic nestane. Kdysi dávno, když jsem byla jako vedoucí v turistickém oddíle mládeže, jsme jeli z tábora na Orlíku do Písku na výlet, jedné mé svěřenkyni (malé holky 1.-4. třída) se zapletl sršeň do vlasů. Létal ve vlaku, tak jsem si říkala, jestli to mám říct průvodčímu, nic jsem mu neřekla a najedou sršeň u holčičky ve vlasech. Ona byla ochromená strachem a já taky, aby jí neplíchnul a aby se jí nic nestalo. Vzala jsem jí z vagonu do uličky a secvrnkla sršeň na zem. Tam jsem ho zašlápla. Holce se ulevilo a já jsem se klepala ještě hodinu po tom. To je moje jediná zkušenost, ale bála jsem se, to zas ne, že ne. Pokud vím, tak hasiči likvidují vosy a včely tak, že je zmrazí, takže je to pro ně definitivní. Udělají to i s celým rojem včel, jinak to asi nejde. Pokud se naši „spolubydlící“ nepřestěhují o patro níž, tak to nikdo řešit nebude. Já je taky nebudu ničit, bojím se jich.


Reagovat
Anonymni 17.09.09

JaSe, srsen je TA srsen obecna. Me stiply v puberte 2 najednou, nic se nedelo, ale za tyden jsem se silene osypala a otekla, chodila jsem na antibioticke injekce. Pry semi ted jed zapouzdril a ja si ho rozskrabala pri cesani hrebenem. Nemam alergii na nic, ale doktorka rikala, ze srsen ma tak silny jed, ze oslabene dite a treba jeste s alergiemi je ohrozeno anafylaktickym sokem. Byt tebou, tak si pro jistotu necham od doktora napsat Rectodelt cipky, kdyby nektere z deti bodla, tak at mas doma zachranu po ruce. ale nevim, jestli uz to ted neni pase, kdy se vlastne ukladaji k zimnimu spanku? popo


Reagovat
JaSe 17.09.09

Popo, naše se zatím k zimnímu spánku neukládají. Jsou poměrně aktivní, ale létají nám nad hlavou tak 4–5 m a vůbec si nás nevšímají. Mám informace, že všechny pojdou a zůstane jen královna. Nevím, jestli zůstane u nás na půdě nebo na zimu odtáhne, ale když prý příští rok najde zas tohle místo, tak tam hnízdo založí znova. Mám v plánu dát brzy na jaře do půdního okénka síťku proti komárům, takže už se tam nedostanou. Předpokládám, že v zimě najdeme to hnízdo a vyhodíme ho. Táta má plnou půdu sena pro králíky, takže vlézt tam budeme muset, ale zatím tam nechodíme.


Reagovat
reed 18.09.09

[citace] Evalu píše:

Jinak sršeň je mnohem klidnější a mírumilovnější stvoření než vosa, donutit ji k bodnutí dá dost práce, krom toho se díky své velikosti a hlučnosti tak snadno nepřehlédne a náhodou nepřimáčkne apod., ale samo se to nedá vyloučit a bolí to o dost víc než od vosy nebo včely. Osobní zkušenost tedy naštěstí nemám, ale měli jsme pobodaného kluka na táboře – vylezl při nějaké schovávací hře na posed, kde měly sršně hnízdo. Bolelo to prý hodně, ale nějaké megaotoky ani jiné mimořádné problémy neměl a druhý den byl o.k.

Eva[/citace]

Zrovna včera jsem četla v srpnové Mamince, že včela a čmelák jsou neútočný hmyz a štípou jen když je přimáčkneme. Ale sršeň a vosa útočí sami od sebe aniž by měli důvod 8O . Tak teď teda babo raď :nevim: Nesnáším hmyz :twisted: . Reed


Reagovat
franky 14.10.10

jsou jako lidi. Pokud je nikdo nedráždí dlouhým štěrchadlem, tak dají pokoj. Pokud se chcete proběhnout, budete muset běhat dvoustovku jako rekordmani.


Reagovat
Vlaha 09.04.11

Ahoj, se sršni jsme prožili předminulé léto, nastěhovali se pod střechu přístavku u domu, hned vedle sezení, kde pijeme kávu a obědváme. Naše první pocity byly stejné jako Vaše. Báli jsme se. Ale pak jsme zjistili, že nás zbavili vos,komárů a prakticky si nás nevšímali (ani my jich). Jen je potřeba na noc – jak rozsvítíte – zavírat okna, jdou za světlem, a to třeba i v 11 hodin večer. Zajímavě se chovali začátkem podzimu, kdy z hnízda vynášeli nedozrálé larvy. Asi usoudili, že už do zimy nedorostou do dospělosti. Kolikrát se stalo, že sršeň vyletěl (tedy – vyletěla, sršeň je správně česky ženského rodu :-)), táhl v ústech (?) tu velikou larvu, ale protože ji neunesl, spadl s ní na zem. Pak uletěl a larvu jsme zneškodnili. Před zimou všechno obyvatelstvo sršního hnízda až na královnu zahyne. Královna přezimuje zahrabaná v zemi a na jaře si založí novou populaci. K nám se sršni už nevrátili a jsme tomu celkem rádi. Tak přeju hodně štěstí.


Reagovat
Mildas 03.01.13

Dobrý den, mám dotaz:objevil jsem hnízdo na půdě asi sršní dle rozměrů a chci se ho zbavit.Je zima a neví zda-li je opuštěné. Poraďte co a jak díky moc M


Reagovat
JACOB141 08.04.13

Osobně bych to řešil deratizací. Mám velmi dobré zkušenosti s touto firmou – www.deraplus.cz


Reagovat
HaGr 20.04.13

Taky mám se sršni zkušenost z roku 2011, naštěstí s dobrým koncem…pro nás :|


Reagovat
HaGr 20.04.13

Kamarádku ďobla, když jela na koni(kamarádka). Stačila jen mobilem zavolat pomoc a kdyby ta včas nepřijela, nevím, jak by to bývalo bylo dopadlo :nevim:, protože měla dost ošklivou reakci :think:.


Reagovat
Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500