Diskuze

Škůdci

Sršni na jablkách

pomozte 16.07.14

Sršni mi na zahradě zlikvidují každoročně velkou část rostoucích zrajících jablek. Vyžerou otvor skrz slupku a sežerou jablko zevnitř, zbyde jen ohryzek se slupkou. Když se napadené jablko odstraní, jdou hned na další. Zahrada je u lesa a hnízdo nebo hnízda jsou asi někde tam, takže vyřešit to likvidací hnízda nemohu, navíc jsou prý (?) chránění. Mám zavěšené PET-lahve s roztokem piva a vody, nějaký hmyz se do toho chytne, i sršni, ale problém mi to neřeší. Poradíte?

Reagovat
Re: pomozte | Houslista 18.07.14

Ač jsou chránění, na zahradě nemají co dělat. Najdi hnizda a zlikviduj je. Živí se hlavně mouchami a vosami, které nejprve napadají nahnilé ovoce. Do lapačů přidej ještě cukr a pár kapek octa, aby tam nešly včely. Sršni jsou hlavně masožraví, takže je potřeba stříkat ovoce fosfáty, proti mšicím a jiné havěti. Ošetřování zahrady musí probíhat komplexně. Ta vyžraná jablka nedělají sršni, ale vosy a mouchy, sršni do otvorů pouze nahlížejí a loví mouchy a vosy. Vím to z praxe, mnohokrát jsem je viděl, jak si je odnášejí. Jsou to mírumilovná a užitečná zvířata. Nejsou ani útočná, nechají se odehnat, na rozdíl od vos nebo včel. Buď trpělivý a dáš mi časem za pravdu.

Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.