Zpět na výběr rostliny

Hortenzie velkolistá

Hortenzii velkolistou pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Rozložitý keř s dlouhými větvemi. Velké listy jsou na větvích uspořádány vstřícně. Nápadná polokulovitá květenství se skládají z převážně neplodných květů různých barev.

Stanoviště

Ze Severní Ameriky pocházející dřevina u nás roste v nížinách a středních polohách. Dává přednost živným vlhkým půdám kyselé reakce a polostínu. Pokud je půda dostatečně vlhká snese i plné oslunění. Vyžaduje chráněná místa a na zimu je lepší přikrýt keřík i kořeny chvojím.

Kultivary

K dostání jsou kultivary s různě zbarvenými květy: bílé má Teller White, růžové General Patton a Bouquet Rose, červené Mariesii Perfecta a Alpengluhen, modré Lemmenhof, Blue Bird a Bluewave.

Zajímavosti

U hortenzií je známo, že se jejich květy dají přimět ke změně barvy v závislosti na tom, čím je zaléváme. Zaléváme-li kyselým roztokem, barví se do modra, zásaditým roztokem do červena. Pokud roste na neutrálních půdách, má zbarvení převážně bílé. Vyšlechtěné kultivary mohou proto při pravidelném zalévání kyselým nebo zásaditým roztokem změnit barvy květů. Na jaře po odkvětu je vhodné odstranit uvadlé květy a slabé stonky. Dobře zakořeňují stonkové řízky umístěné pod sklo na zastíněném místě s vlhkou půdou.

Podobná, poněkud otužilejší je hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens), která má poněkud zaoblenější menší listy. Velká květenství mívají sterilní květy ploše uspořádané. Převažuje u ní bílá barva. Jsou známy kultivary s velkými květy, např. Grandiflora a Sterilis.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

Hortenzie - rez a škůdci

Fotky Hortenzie velkolisté


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.