Zpět na výběr rostliny

Hrách

Hrách pěstují: Lacenka, Achdarek, julisek, Janaen, komurka, sud


Je to jednoletá popínavá rostlina z čeledi Bobovité – Fabaceae, původem z jižní Asie a zplanělý v jižní Evropě. Má hluboký kořenový systém nesoucí symbiotické hlízkové bakterie. Celá rostlina je lysá s dutým stonkem, proto rostlina bez opory poléhá. Listy jsou sudozpeřené složené z celokrajných lístků oválného tvaru. Řapík na konci za posledním párem lístků tvoří úponek. Květy jsou pětičetné většinou bílé barvy. Plodem je na průřezu oválný lusk s množstvím kulatých semen.

Stanoviště

Hrách je na stanoviště nenáročný, ale nejlepších výnosů dosahuje na středně těžkých půdách dostatečně vododržných, s optimálním pH 6,5–7,5, na vzdušných slunných polohách. Nevhodné jsou půdy těžké, převlhčené, příliš kyselé a zasolené.

Péče

Semena mořená proti nejvýznamnějším škůdcům vyséváme přímo na stanoviště od března do dubna, do hloubky 5–7 cm do sponu 20–25×4–6cm.

Během vegetace udržujeme pozemek bez plevelů pravidelně okopáváme. Zavlažujeme jen v případě potřeby za extrémního sucha.

Sklízí se lusky, které mají zřetelně zcela vyvinutá zrna. Čím později ji sklízí, stává se dužnina semen vice škrobnatou a suchou.

Výživa a hnojení

Řadí se mezi plodiny třetí trati. Luskoviny jsou známé symbiózou s mykorhizními organismy, které jim umožňují poutat vzdušný dusík a přeměňovat jej na formy přístupné rostlinám. Hrách si vystačí se zásobou živin v půdě po předchozích rostlinách a dodávání živin nemá velký efekt. K hnojení se přistupuje jedině v případě, že je půda extrémně chudá na živiny, tehdy se hnojivo zapracuje během předseťové úpravy.

Choroby a škůdci

  • Virózy luskovin
  • Kořenová spála luskovin
  • Padlí hrachu
  • Rzivost luskovin
  • Mšice maková
  • Obaleč hrachový

Druhy

Odrůdy hrachu se dále dělí na polní hrách vhodný pro velkovýrobu a zahradní hrách, který má tři formy: hrách vhodný k vylupování semen, dřeňový hrách a hrách cukrový.

Ambrosiana

Středně raná odrůda cukrového hrachu, který postrádá pergamenovou vrstvičku uvnitř. Vhodný je ke konzumaci celých lusků za syrova nebo k jejich nakládání.

Alderman

Pozdní velmi vzrůstná, až 1,5 m vysoká odrůda hrachu. Může být vysazen k opoře, ale nevyžaduje to. Lusky jsou 12 cm dlouhé světle zelené.

Gloriosa

Naopak velmi raná odrůda, která dobou sklizně unikne padlí. Lusk je asi 7 cm dlouhý, tmavě zelený. Je vhodná pro průmyslové zpracování.

Oskar

Charakterově se podobá předešlé, ale je vhodnější pro zahrádkáře. Též se jedná o ranou odrůdu s dlouhými lusky.

Vladan

Raná odrůda s lusky dlouhými 7 cm a velkými zrny. Rostlina má tmavě zelenou barvu.

Rady a typy, výživová hodnota

Seman obsahují mnoho bílkovin a cukrů, jejich obsah stoupá na úkor obsahu vody se stoupající zralostí. Z vitamínů jsou významné A, C, B1, B2 a E, včetně velkého množství minerálů jako například fosfor, draslík, vápník, hořčík.

Semena sklizená za zelena se dají konzumovat bez jakékoli úpravy, cukrové odrůdy poskytují celé lusky vhodné pro přímý konzum. Pokud se zrna nechají dozrát, mohou se nakládat do slaného nálevu a takto upravená se později dají kulinářsky zpracovávat. Plně vyzrálá semena se luští a suší, tím jsou dobře skladovatelná a používají se jako základ mnoha polévek omáček a salátů.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

Hrach

Fotky Hrachu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.