Zpět na výběr rostliny

Lilek

Lilek pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Lilek vejcoplodý (Solanum melongena), je mnoholetá, avšak v kultuře pěstovaná jako jednoletá teplomilná zelenina z čeledi Lilkovité – Solanaceae. Domovinou této až 150 cm vysoké rostliny je Indie, kde se pěstuje pro chutné a výživné plody. Listy jsou velké kopinaté světle zelené barvy. Oboupohlavní květy vyrůstají z pupenů jednotlivě a vyznačují se bílou nebo světle fialovou barvou. Z opylovaných květů se vyvinou bobule nejrůznějších velikostí, většinou vejčitého tvaru a ve škále barev od bílé přes růžovou po tmavě fialovou.

Stanoviště

Venku se lilek dá úspěšně pěstovat jen v nejteplejších oblastech ČR, všude jinde je vhodné během vegetace chránit rostliny fólií nebo pěstovat ve skleníku nebo v nádobách. Pro lilek volíme stanoviště s lehčí, humózní půdou a zároveň by místo mělo být slunné a chráněné před větrem.

Péče

Lilek má dlouhou vegetační dobu a roste pomalu, proto je potřeba jej předpěstovat. Semena sadíme v únoru do stabilně vlhkého substrátu, do hloubky 1 cm a sazenice předpěstováváme ve skleníku nebo venku pod polypropylenovou fólií při teplotách 20°C ve dne a 16°C v noci. Výsadba na záhon se provádí v květnu, až pomine riziko mrazíků do sponu 40–50×50 cm. Nebo lze celý pěstební postup včetně výsevu a výsadby provádět do nádob.

V době růstu plodů vyžadují rostliny vydatnější zálivku, přitom se vyvarujeme ovlhčení rostlin.

Sklízet je možné již v polovině srpna a tuto práci provádíme v pevných rukavicích, neboť plody mají kalich porostlý křehkými ostny. Správně zralé plody jsou lesklé a pružné a plně vybarvené.

Výživa a hnojení

Lilek je plodina první tratě a je velmi náročná na živiny. Do půdy skleníku nebo na záhon na podzim zapracujeme 6–8 kg dobře vyzrálého hnoje/m2 a povápníme dávkou cca 3,6 kg/m2 mletého vápence. Během vegetačního období přihnojujeme komplexním NPK hnojivem s vyšším obsahem dusíku. Dávka hnojiva a časové rozestupy mezi jednotlivými dávkami se odvíjí podle instrukcí na obalu použitého přípravku.

Choroby a škůdci

  • Mandelinka bramborová
  • Padlí

Druhy

Beatrice

Raná odrůda s menšími bílými plody vejčitého tvaru. Rostliny této odrůdy jsou vhodné pro chladnější klima ČR.

Serena

Raná odrůda vhodná pro chladnější klima. Vejčité plody mají růžovou barvu a jsou menší než klasický lilek.

Český Raný

Oblíbená odrůda kompaktního vzrůstu vhodná do chladnějších klimatických podmínek. Plody jdou velké, kyjovité s tmavě fialovou lesklou slupkou a bílou dužninou.

Rady a typy, výživová hodnota

Plody jsou za syrova a v nezralém stavu mírně jedovaté kvůli obsahu alkaloidu solaninu. Avšak upravené plody jsou cenným zdrojem fosforu, manganu, vápníku, draslíku nebo železa. Co se týká vitamínů obsahuje lilek nezanedbatelné množství vitamínu A.

Většina používaných odrůd má za syrova hořkou chuť a musí se upravit například marinováním, vařením nebo smažením. Při smažení dužnina díky vysokému obsahu pektinů nasává mnoho tuku, ale jeho množství se dá snížit solením. Lze konzumovat i semena, ta jsou ale pro poměrně vysoký obsah alkaloidu nikotinu hořká.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Lilku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Lilku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.