Zpět na výběr rostliny

Okurka

Okurku pěstují: pckop


Okurka setá (Cucumis sativus) je teplomilná zelenina z čeledi Cucurbitaceae -tykvovité. Pochází z Indie, kde se pěstuje již 3000 let. Do Evropy se dostala díky Římanům. Rostlina až 2 metry dlouhá, popínavá má velké hluboce vykrajované, střídavě rostoucí listy. Na lodyze vždy z jednoho pupene roste jeden list, úponek, květ a další pupen. Okurky tvoří velké žluté jednopohlavní květy samčí a samičí, které opyluje hmyz. Plodem jsou tmavě zelené bobule až 20 cm dlouhé s velkým množstvím menších bledě zelených semen uvnitř dužniny stejné barvy.

Stanoviště

Okurky potřebují humózní zásaditou půdu, volíme bezvětrné stanoviště. Novinkou je například výsadba okurek mezi kukuřici. Půda musí být dobře obdělávaná a hnojená, aby tvořila příznivou strukturu a lépe držela vláhu.

Péče

Okurky nakladačky

Semena okurek nakladaček můžeme na přelomu dubna a května vysévat přímo na záhon, do hloubky 2–4 cm, do sponu 100–150×15–30 cm. Po výsevu je vhodné zem na povrchu uválet. Klíčení semen přímého výsevu i při předpěstování probíhá při 10°C. Nakladačky předpěstováváme nejpozději 14 dní před plánovanou výsadbou na záhon. Starší rostliny hůř zakořeňují. Výsadba předpěstovaných rostlin se provádí v květnu.

Okurky salátovky

Mají delší vegetaci. Výsev skleníkových salátovek provádíme od února do konce dubna a semenáčky musí nejpozději do čtyř týdnů vysadit na konečné stanoviště do sponu 120×60 cm. Polní salátovky vyséváme do výsevního substrátu 3–4 týdny před plánovanou výsadbou na záhon (která probíhá v květnu) do sponu 120×20 cm. Termíny výsevu a výsadby jsou však variabilní dle odrůdy. Je vhodné držet se pěstebních doporučení na obalu s osivem.

Během vegetace musíme záhon udržovat bez plevelů a pravidelně okopáváme.

Zaléváme pravidelně každý den, nejlépe ráno, vyvarujeme se ovlhčení listů.

Výživa a hnojení

Okurky jsou plodinou první tratě a jsou tedy dobrou předplodinou. Do půdy na podzim zapracujeme 4–5 kg dobře vyzrálého hnoje/m2 a povápníme dávkou cca 3,6 kg/m2 mletého vápence. Dávku dusíkatých hnojiv 1,5–2 kg/m2 je vhodné rozdělit na tři dílčí dávky, 1/3 v předseťové úpravě půdy, 1/3 v době pravých listů a 1/3 před kvetením. Okurky při klíčení nesnáší chlor, který se vyskytuje v některých draselných hnojivech a v nevyzrálém hnoji. Přihnojování průmyslovými hnojivy s podílem mikroprvků během vegetace provádíme dle instrukcí na obale, a nepřekračujeme doporučenou koncentraci a intervaly mezi hnojením.

CHOROBY A ŠKŮDCI

  • CMV – virus mozaiky okurek
  • Padání klíčních rostlin
  • Černá hniloba plodů
  • Plíseň okurková
  • Padlí okurky
  • Gumovitost okurek
  • Slimáci

Druhy

Okurky nakladačky dělíme na:

Hruboostné odrůdy

Vyznačují se řídkou bradavičnatostí. Jsou méně náročné na klimatické podmínky a lze je použít i do chladnějších oblastí. Tvoří mohutnější kořenovou soustavu a proto jsou také odolnější nedostatku vody. Předpokládaná sklizeň činí 50–70 kg plodů z 10 m2.

Hustoostné odrůdy

S jemnou hustou bradavičnatostí jsou vhodnější do teplejších oblastí ČR. Tyto odrůdy jsou méně vitální a mnohem víc citlivé na péči a zálivku. Předpokládaná sklizeň činí 35–65 kg plodů z 10 m2.

Pro zahrádkáře jsou ze salátovek a nakladaček vhodné zejména odrůdy, které nevyžadují řez nebo speciální vedení. Z některých zajímavých lze zmínit třeba tyto:

Nakladačky

Admira F1

Odrůda, která zřídka trpí deformací plodů, je vhodná pro polní podmínky a je odolná černi, plísni okurkové a CMV.

Bára F1

Raná odrůda odolná houbovým chorobám a nepřerůstají jí plody.

Blanka F1

Bujně rostoucí odrůda odolná bakteriózám, CMV a méně vhodným klimatickým podmínkám.

Bohemia F1

Raná odrůda odolná plísni okurkové a netrpí hořknutím plodů.

Charlotte F1

Hustoostná odrůda, vysoce výnosná, snese i hustší spon.

Harriet F1

Nese partenokarpické, geneticky nehořké plody.

Iwonna F1

Odrůda vhodná k výrobě kvašáků.

Ornello F1

Poloraná, velmi výnosná odrůda, odolná přerůstání a deformaci plodů.

White Wonder

Zvláštní bílými plody, ale je málo odolná chorobám.

Salátovky

Amanda F1

Vhodná do fóliovníku. Netrpí genetickou hořkostí plodů.

Burpless tasty green F1

Nová nenáročná asijská okurka vhodná do foliovníku.

Cheer F1

Chorobám a škůdcům velmi odolná odrůda.

Linda F1

Pro polní pěstování, na klima nenáročná. Tvoří pouze samičí květy, proto se musí do porostu přidat opylovací odrůda.

Perseus F1

Bujně rostoucí hybrid pro univerzální použití. Mezi nakladačkami má velmi dlouhou vegetační dobu 110 – 120 dní.

Tribute F1

Nese partenokarpické, nehořknoucí plody. Do porostu se musí vysazovat opylovač, protože. Tribute je odrůda nese pouze samičí květy.

Rady a typy, výživová hodnota

Plody se hodí pro přípravu nejrůznějších salátů nebo v našich končinách se nakládají do kyselého nálevu. Odborníci na výživu doporučují každému člověku zkonzumovat 5,5 kg okurek ročně. Plody obsahují málo vitamínů a minerálů, přičemž je nejvyšší podíl soustředěn ve slupce. Mnoho starších odrůd vlivem stresů během vegetace ukládá do plodů hořký alkaloid bryonin. U novějších odrůd je tvorba této látky geneticky potlačena.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Okurce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Okurky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.