Zpět na výběr rostliny

Africká fialka

Arickou fialku pěstují: petra79, Lacenka, hanucha, JVP, caricaturist, Janaen, sud, iris66, pckop, Lamiia


Africká fialka je důležitá tržní, ale i velmi oblíbená dekorační rostlina do interiérů.

To si zasloužila tím, že téměř celý rok kvete a dokonale se přizpůsobí světlým a suchým místům. Africká fialka má mnoho odrůd různých velikostí s odlišnými charakteristickými znaky. Je to vytrvalá bylina.

Listy Africké fialky jsou chlupaté a dužinaté, mají dlouhé, křehké stonky. Tvoří nízké široké růžice. Květy vyrůstají v řídkých vidlanech z růžice. Barva květu je různá – od bílé až po temně fialovou. Květy bývají i vícebarevné. Rostlina je vysoká 10 až 15 cm, široká 40 cm, avšak miniaturní Druhy dosahují šířky pouze 15 cm.

Péče

Důležitá je pravidelná zálivka. Zemina musí být stále vlhká. Ideální je měkká voda pokojové teploty. Zalévat musíme zespoda, aby se voda nedostala na listy – hrozí jim plísňové choroby. Nepostradatelná je pro rostlinu i vysoká vzdušná vlhkost, díky níž neosychají listy. Nikdy však nesmíme listy máčet. Jsou chloupkaté a tak bychom je poškodili.

Správně zvolené stanoviště, splňující nároky rostliny, je klíčem k úspěchu. Ideální je světlé místo, avšak pozor na přímé sluneční světlo. Nejvhodnější teplota je přibližně mezi 18 – 25C°.

Africká fialka má velkou výhodu – nepotřebuje vegetační klid (tj. období, kdy rostlina neroste, tedy v zimě). Proto jí můžeme pěstovat po celý rok na stejném místě. Rostlina může kvést během roku kdykoliv. V zimním období, od listopadu do března, však tvoří méně květů či nekvete vůbec. Na jaře doporučuji rostlinu přesadit. Podpoříte tak růst a kvetení.

Zemina a hnojení

Jestliže chceme mít kvalitní, pěkně vypadající rostlinu, musíme jí dopřát správnou zeminu. Ta by měla být dobře propustná, lehká. Nejlepší je použít rašelinu. Správným hnojením dosáhneme dobrého kvetení a zdravého vzhledu rostliny. V době květu se doporučuje přihnojovat každé dva týdny zředěným roztokem tekutého hnojiva obohaceného draslíkem.

Množení

Množit Africké fialky můžeme buď semenem, nebo listovými řízky. Listovými řízky množíme fialky v létě. Vezmeme list o průměru asi 4 cm, s řapíky dlouhými 1–2 cm. Řapík musí být ukončen čistým, mírně šikmým řezem. Ten pak namočíme do stimulátoru a zasadíme do vlhké směsi rašeliny a písku. Poté ho přetáhneme folií. Půdu udržujeme stále vlhkou, ne však přemokřenou! Teplota vzduchu a půdy by se měla pohybovat kolem 20 – 25C°. Přibližně po třech týdnech list zakoření a začnou z něho vyrůstat nové rostlinky. Ty opatrně oddělíme a zasadíme. Ošetřujeme je jako dospělou rostlinu.

Množení semenem je velmi složité proto se používá jen při šlechtění.

Choroby a škůdci

Fialky netrpí příliš na škůdce. Z chorob jsou nejpodstatnější hnijící listy a květy. To způsobuje nadměrná vlhkost kořenového balu. Bledé listy s hnědými skvrnami jsou příznakem přílišného slunečního záření.

Druhy

Jonátka africká, (Africká fialka, Saintpaulia ionantha)

Je u nás jednou z nejznámějších fialek. Listy rostou z listové růžice na dlouhé dužnatém stonku. Tvar mají srdčitý a povrch listu je chloupkatý. Květy mají různé barvy mohou být i dvou barevné.

Rady a tipy

Zajímavostí je, že pokud rostlinu umístíme do tmavé místnosti, nekvete a rostou jí pouze listy.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

Africké fialky - pěstování

Fotky Africké fialky

RoxinkaRozárka, 29.06.2015 napsal(a):
Prach z listů rostliny otírejte starým, suchým štětcem. Štětec nemusí být starý, může být i nový. Jen si dejte pozor, aby byl štětec měkký, ne tvrdý.

Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.